Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Μουσική "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι" του Διονυσίου Σολωμού 2012 - 2013

"Ελεύθεροι Πολιορκημένοι" του Διονυσίου Σολωμού 2012 - 2013

Διονυσίου Σολωμού

Ελεύθεροι Πολιορκημένοι

Θεατρική Παράσταση

Κατά το σχολικό έτος 2012-13, το σχολείο μας παρουσίασε μια διαφορετική θεατρική παράσταση, με πρωτοβουλία του καθηγητή μουσικής και συνθέτη Ιάκωβου Κονιτόπουλου, ο οποίος διασκεύασε θεατρικά το μνημειώδες ποιητικό έργο του Διονυσίου Σολωμού «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό θέατρο Κερατσινίου ? Δραπετσώνας «Αντώνης Σαμαράκης», στις 24 Απριλίου 2013.

Η σκηνοθεσία, τα σκηνικά και η μουσική διδασκαλία υλοποιήθηκε από τον Ιάκωβο Κονιτόπουλο. Η μουσική ήταν σύνθεση τραγουδιών των συνθετών: Χρήστου Λεοντή, Κώστα Σαμσαρέλου, Αλέκου Ξένου, Τιμόθεου Αρβανιτάκη, Γιάννη Μαρκόπουλου και Ιάκωβου Κονιτόπουλου.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Αλέξης Ασκητάς, Ελευθερία Ευθυμιάδου, Σπύρος Καλογερόπουλος, Θοδωρής Καπατσούλιας, Αντώνης Καραγιαννίδης, Δημήτρης Κέλλης, Σταυρούλα Κωστάρη, Ιωάννα Παγάνη, Μαρίνα Ρέππα, Σταματίνα Τσιρίδου.

Βιολί έπαιξε η μαθήτρια Άρτεμις Κουκουράκη και τραγούδησε η φοιτήτρια και πρώην μαθήτριά μας Μαρίνα Χέλμη.