Φυσικομαθηματικά 2009-10

Έρευνα και Στατιστική

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Μαθηματικών, οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 έκαναν στατιστική έρευνα, πάνω σε θέματα που επέλεξαν μόνοι τους και που τους ενδιέφεραν, όπως: ποια είδη μουσικής ή ταινιών προτιμούν, τι θα ήθελαν να αλλάξουν στην εμφάνισή τους, πόσες ώρες παρακολουθούν τηλεόραση και ποια προγράμματα, πόσες ώρες χρησιμοποιούν τον Η/Υ και για ποιο λόγο, ποια μαθήματα προτιμούν και άλλα.

Χωρίστηκαν σε ομάδες, έφτιαξαν ερωτηματολόγια, πήραν αντιπροσωπευτικά δείγματα από μαθητές όλων των τμημάτων του σχολείου μας, επεξεργάστηκαν τις απαντήσεις, κατασκεύασαν στατιστικούς πίνακες, τους αποτύπωσαν σε ραβδογράμματα και κυκλικά διαγράμματα και σύγκριναν τις προτιμήσεις αγοριών και κοριτσιών.

Με αυτόν τον τρόπο εμπεδώθηκε καλύτερα η διδαχθείσα ύλη του αντίστοιχου κεφαλαίου, βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα για τα θέματα που επέλεξαν και καλλιεργήθηκε πνεύμα συνεργασίας.

Νίνα Νικητάκη ? Μαθηματικός