Μαθητική έκδοση 2009-2010

• Πόλη από λάσπη ? Διαβάζοντας μυθιστόρημα στην τάξη

Το 2009-10 με το Β1 εκδώσαμε όλο το υλικό από μια εργασία (πρότζεκτ το λένε σήμερα) που πραγματοποιήθηκε μέσα στην τάξη, διαθέτοντας γι αυτήν συνολικά 12 ώρες, και η οποία αφορούσε την ανάγνωση ενός ολόκληρου μυθιστορήματος. Σκοπός να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με το εξωσχολικό βιβλίο, να γνωρίσουν τη μορφή του μυθιστορήματος (αρκετοί δεν είχαν διαβάσει ποτέ κανένα), να αυξηθεί ο κοινωνικός τους προβληματισμός.

Τα παιδιά πρότειναν και τελικά επέλεξαν το μυθιστόρημα «Πόλη από λάσπη» της Ντέμπορα Έλις εκδόσεις Πατάκη που αναφερόταν στην οδυσσειακή πορεία ενός κοριτσιού από το Αφγανιστάν στο Πακιστάν με κίνητρο το όνειρό του να φτάσει στη Γαλλία. Η κινητοποίηση των μαθητών για το βιβλίο αυτό ήταν μεγάλη. Έκαναν ομαδικές και ατομικές εργασίες, εμβάθυναν στα θέματα που προέκυπταν μέσα από την ιστορία, ζωγράφισαν, φαντάστηκαν τη συνέχεια και το τέλος της ιστορίας, έφτιαξαν νέο εξώφυλλο, διαφήμισαν το βιβλίο, έκαναν βιβλιοπαρουσίαση, αξιολόγησαν το όλο εγχείρημα.

Μαρία Καββαδία, Φιλόλογος