Φιλολογικά μαθήματα 2015-16

Ποιος παίζει με την Ιστορία;

(Σταυρόλεξα Ιστορίας Γ΄Γυμνασίου)

Κάτι σαν παιχνίδι στο πλαίσιο των ιστορικών γνώσεων που αποκόμισαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, συνιστά η δημιουργία ψηφιακών σταυρόλεξων Ιστορίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1, κατά το σχολικό έτος 2015-16, αφιέρωσαν κάποιες ώρες στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας, για να δημιουργήσουν τα σταυρόλεξα που παρατίθενται παρακάτω.

Εν είδει παιχνιδιού, περιορισμένοι σε συγκεκριμένα κεφάλαια της Ιστορίας, έσβησαν, έγραψαν, ξανάγραψαν τις ερωτήσεις, ώστε να ορίσουν σαφώς τι ζητάνε από τον αναγνώστη του σταυρόλεξου. Αν μπορούσαν να διατεθούν περισσότερες ώρες στο Εργαστήριο, θα υπήρχε η δυνατότητα οι μαθητές να επεκτείνουν και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους μέσω του Διαδικτύου, ξεφεύγοντας από το πλαίσιο του σχολικού βιβλίου Ιστορίας.

Πρόκειται για σταυρόλεξα που εύκολα μπορείτε και εσείς να αντιγράψετε και να λύσετε είτε σε μια κόλλα χαρτί είτε στον ηλεκτρονικό σας υπολογιστή. Δοκιμάστε τις γνώσεις σας και την? τύχη σας!

Οι σωστές απαντήσεις θα δοθούν προσεχώς?

Βίκυ Μπόμπολα, Φιλόλογος

Σταυρόλεξο 1: Ενότητες 1-2