Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Θέατρο "Οδυσσεβάχ" της Ξένιας Καλογεροπούλου 2004 - 2005

"Οδυσσεβάχ" της Ξένιας Καλογεροπούλου 2004 - 2005

ΘΕΑΤΡΟ 2004-2005

Κατά το σχολικό έτος 2004-2005, η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ανέβασε τη θεατρική παράσταση «Οδυσσεβάχ» της Ξένιας Καλογεροπούλου. Το έργο έλαβε μέρος στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Θεατρικούς Αγώνες, όπου απέσπασε και το βραβείο της ειδικής διάκρισης. Οι μαθητές και οι καθηγητές παρέλαβαν το βραβείο στην τελετή απονομής, που διοργανώθηκε το Μάιο του 2005 στο Ζάππειο Μέγαρο.

Η επίσημη παρουσίαση του έργου έγινε τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2005 στο Πολιτιστικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου μας. Οι υπεύθυνοι καθηγητές της παράστασης, οι οποίοι επιμελήθηκαν και τη σκηνοθεσία, ήταν η Ζωή Τσαντζαρίδου και ο Ιορδάνης Μαυρουδής. Την πρωτότυπη μουσική του έργου έγραψε ο καθηγητής μουσικής του σχολείου μας Ιάκωβος Κονιτόπουλος. Τα κοστούμια σχεδιάστηκαν από τις καθηγήτριες Ζωή Τσαντζαρίδου και Φωτεινή Τσέτσικα.

Έλαβαν μέρος οι μαθητές: Μάγδα Καλεντερίδου, Άννα Νομικού, Μαρίνος Πολίτης, Λουΐζα Κουσίδη, Άγγελος Μαχαιρίδης, Δημήτρης Βραχνός, Λευτέρης Μαργαντίνης, Μαρία Μηλιώρη, Νάνση Ρέππα, Παντελής Κελεμπέσης, Ελευθερία Κόλιζα, Άννα Μαρκασιώτη, Καρολίνα Καλογιάννη, Αφροδίτη Αναστασοπούλου, Βαρβάρα Χρυσοστόμου, Δάφνη Τσιρίδου, Ευδοκία Μακαντάση, Μαρία Κοροπούλη, Μαρία Αγγελοπούλου, Μαριάννα Τσαγκαρίδη, Ζένια Λεβαντή, Βαγγέλης Μηλιώρης, Πολύνα Γιαννιού.

Τη μουσική έπαιξαν ζωντανά οι: Ιάκωβος Κονιτόπουλος (πιάνο, κρουστά), Φώτης Τσορανίδης (κιθάρα, τραγούδι) και οι μαθητές Αλεξάνδρα Γιανζίνα (βιολί) και Αιμίλιος Παλάντζας (κρουστά).

Τραγούδησε η μαθήτρια Μαρία Μπόγρη.

Odyssevah programm

Odyssevah afissa