Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Θέατρο "Το σκλαβί" της Ξένιας Καλογεροπούλου 2007 - 2008

"Το σκλαβί" της Ξένιας Καλογεροπούλου 2007 - 2008

ΘΕΑΤΡΟ 2007-2008

Κατά το σχολικό έτος 2007-2008, η θεατρική ομάδα του σχολείου μας με υπεύθυνους καθηγητές τη Ζωή Τσαντζαρίδου και τον Ιορδάνη Μαυρουδή ανέβασαν τη θεατρική παράσταση «Το Σκλαβί» της Ξένιας Καλογεροπούλου, στο πλαίσιο εγκεκριμένου προγράμματος θεατρικής αγωγής της ΔΙ.Δ.Ε Πειραιά.

Το εν λόγω πρόγραμμα, σε σκηνοθεσία των δύο υπεύθυνων καθηγητών και πρωτότυπη μουσική του καθηγητή μουσικής του σχολείου Ιάκωβου Κονιτόπουλου, παρουσιάστηκε:

• στους καλλιτεχνικούς αγώνες του Υπουργείου Παιδείας στις 29 Μαρτίου 2008,
  • στο Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Πειραιά στις 17 Απριλίου 2008 (Κινηματοθέατρο «Αττικόν» Πειραιά) και
  • απόσπασμα της παράστασης στο Βεάκειο θέατρο, ενόψει της λήξης του Μαθητικού Φεστιβάλ Πειραιά.

Στην παράσταση συμμετείχαν οι μαθητές: Σταύρος Πάπαρης, Εβελίνα Καρακώστα, Στέλιος Μπαλτάς, Γιώτα Ακριτίδου, Άρης Μύρκος, Ειρήνη Λεμπέση, Μαρίνα Χέλμη, Στάθης Αβραμιώτης, Αιμιλία Μαραθωνίτη, Κική Γεωργακάκου, Δήμητρα Κερασοβίτη, Ζωή Παππά, Χρήστος Πουλής, Στράτος Τσαγλάς.

Στην κατασκευή των σκηνικών βοήθησαν οι: Φωτεινή Τσέτσικα, Εβελίνα Καρακώστα, Γεωργία Θεοχάρη, Κατερίνα Τουμαζάτου, Βιβή Χέλμη, Μπάμπης Παγάνης.

Η ορχήστρα ποτηριών και κρουστών αποτελούνταν από τους: Χριστιάννα Βρουλάκη, Τάσος Δημητριάδης, Γιάννης Δουμένης, Έφη Ευθυμιάδη, Ειρήνη Κελεμπέση, Παρασκευή Λίτσα.

To Sklavi Afissa

To Sklavi Program