Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Μουσική "Κυρά των αμπελιών" του Γιάννη Ρίτσου 2008 - 2009

"Κυρά των αμπελιών" του Γιάννη Ρίτσου 2008 - 2009

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ

ΓΙΑΝΝΗ ΡΙΤΣΟΥ

Η Κυρά των Αμπελιών

Δραματοποιημένη Ποίηση

Μια εξαιρετική εκδήλωση οργάνωσε το σχολείο μας με πρωτοβουλία του μουσικού και συνθέτη Ιάκωβου Κονιτόπουλου, κατά το σχολικό έτος 2008-2009. Στο πλαίσιο του εορτασμού των 100 χρόνων από τη γέννηση του ποιητή Γιάννη Ρίτσου, παρουσιάσαμε δραματοποιημένο το ποιητικό του έργο «Κυρά των Αμπελιών». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό θέατρο Αντώνης Σαμαράκης, στις 11 Μαΐου 2009.

Τη δραματοποίηση και τη μουσική σκηνοθέτησε και συνέθεσε ο καθηγητής μουσικής του σχολείου μας Ιάκωβος Κονιτόπουλος.

Στην εκδήλωση πήραν μέρος οι μουσικοί: Ιβόνα Γκλίνκα (φλάουτα), Αγγελίνα Τκάτσεβα (σαντούρι), Ιάκωβος Κονιτόπουλος (πιάνο-κρουστά).

Συμμετείχαν οι μαθητές: Εβελίνα Καρακώστα, Γιώτα Ακριτίδου, Κική Γεωργακάκου, Κωνσταντίνος Θεοδοσιάδης, Δήμητρα Θεοχάρη, Σούλα Λαγογιάννη, Στέλιος Μπαλτάς, Δήμητρα Ουσακλίδου, Τασούλα Παλιατσή, Ζωή Παππά, Παναγιώτης Ρέππας, Κωνσταντίνος Χαλεπάς, Γιώργος Χαρωνίδης, Χριστιάννα Βρουλάκη, Τάσος Δημητριάδης, Γιάννης Δουμένης, Σάρα Ζύκα, Νικολέτα Κοροπούλη, Εύη Λίτσα, Αγγελική Λεωνιδοπούλου, Νιόβη Λεωνίδου, Γιώργος Μανίκας, Κωνσταντίνα Μάλλη, Αιμιλία Μαραθωνίτη, Χρυσάνθη Ματράκη, Γιώτα Μουρίκη, Κωνσταντίνα Μωραΐτη, Αριστείδης Παναγιώτου, Στράτος Τσαγλάς.

Τραγούδησε η Μαρίνα Χέλμη και χόρεψαν οι: Μελίνα Φυρίγου και ο Χαράλαμπος Παγάνης.

Ritsos afissa

Ritsos photo1