Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Μουσική "Σολασί" Μουσικό παραμύθι - Μέγαρο Μουσικής 2009 - 2010

"Σολασί" Μουσικό παραμύθι - Μέγαρο Μουσικής 2009 - 2010

«ΣΟΛΑΣΙ»

Μουσικό Παραμύθι

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2009-2010 συνεργάστηκε με το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών για την παρουσίαση του μουσικού παραμυθιού «Σολασί». Το έργο υπήρξε παραγγελία του Μεγάρου Μουσικής προς τον συνθέτη Ιάκωβο Κονιτόπουλο, ο οποίος έγραψε τη μουσική και τους στίχους των τραγουδιών, και διασκεύασε θεατρικά το παραμύθι.

Το κείμενο του παραμυθιού είχε γραφτεί από την Ε΄ τάξη του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κερατσινίου κατά το σχολικό έτος 2005-2006, με υπεύθυνη δασκάλα την Άννα Χαλκιοπούλου.

Η παρουσίαση έγινε στις 4 Μαΐου 2010, στην αίθουσα «Δημήτρης Μητρόπουλος» του Μεγάρου Μουσικής. Πήρε μέρος το Ελληνικό Συγκρότημα Σύγχρονης Μουσικής, σε μουσική διεύθυνση Θεόδωρου Αντωνίου και σκηνοθεσία ? μουσική διδασκαλία Ιάκωβου Κονιτόπουλου.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Εβελίνα Καρακώστα, Μαρίνα Χέλμη, Μαρκέλλα Βλαστού, Χριστάννα Βρουλάκη, Κυριακή Γεωργακάκου, Κωνσταντίνος Θεοδοσιάδης, Δήμητρα Θεοχάρη, Φωτεινή Καβαλάρη, Κατερίνα Κακοσαίου, Μαρουσώ Καλαϊτζόγλου, Νικολέτα Κοροπούλη, Ελισάβετ Κορακιανίτη, Μαγδαλένα Κόστοβα, Χριστίνα Λάππα, Αγγελική Λεωνιδοπούλου, Δέσποινα Λεωνίδου, Νιόβη Λεωνίδου, Παρασκευή Λίτσα, Γιώγος Μανίκας, Φιλαρέτη Μέλου, Μαρία Μηναΐδου, Μαρία Μούλη, Γιώτα Μουρίκη, Αθηνά Μπότσαρ, Κωνσταντίνα Μωραΐτη, Χρήστος Παράσχος, Δέσποινα Σταματάκη, Μαρία Τρομάρα, Στράτος Τσαγλάς.

Ο μαθητής Κωνσταντίνος Γιαννάκης έπαιξε τουμπελέκι. Προβλήθηκαν οι ζωγραφιές των μαθητριών: Ελισάβετ Κορακιανίτη, Μαρουσώς Καλαϊτζόγλου, Μαριάννας Κατακαλίδη, Στέλλας-Χριστίνας Λίτσα.

Solasi To programma tou Megarou

Solasi1