Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Μουσική "Τριπλό ταξίδι" Ινστιτούτο Goethe 2013 - 2014

"Τριπλό ταξίδι" Ινστιτούτο Goethe 2013 - 2014

Τριπλό Ταξίδι

Το σχολείο μας, κατά το σχολικό έτος 2013-2014, συνεργάστηκε με την Ένωση Ελλήνων Μουσουργών και το Γερμανικό Ινστιτούτο Goethe σε μια συναυλία με τίτλο «Τριπλό Ταξίδι».

Η συναυλία πραγματοποιήθηκε στις 12 Δεκεμβρίου 2013, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Ινστιτούτου Goethe, με το Ελληνικό Συγκρότημα Σύγχρονης Μουσικής υπό τη διεύθυνση του διεθνούς φήμης αρχιμουσικού και συνθέτη Θόδωρου Αντωνίου. Διοργανώθηκε από την Ένωση Ελλήνων Μουσουργών στο πλαίσιο διεθνούς συμποσίου, που οργάνωσαν το Γερμανικό Ινστιτούτο Goethe, το Γαλλικό Ινστιτούτο και τα Πανεπιστήμια Αθηνών, Θεσσαλονίκης και Ιονίου.

Στη συναυλία συμμετείχαν μέλη της θεατρικής και μουσικής ομάδας του σχολείου, σε διδασκαλία του καθηγητή μουσικής και συνθέτη Ιάκωβου Κονιτόπουλου.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Ανατολή Αμοιρίδου, Βασίλης Αμοιρίδης, Μάικ Βελωνάς, Ελευθερία Ευθυμιάδου, Σπύρος Καλογερόπουλος, Κώστας Κοντογιάννης, Εύη Κετσέ, Ξανθίππη Μακρυκώστα και Δήμητρα Κηρολιβάνου.

Επίσης, συμμετείχαν οι νυν φοιτητές και πρώην μαθητές μας: Εβελίνα Καρακώστα και Στέλιος Μπαλτάς.