Σινεμά - Θέατρο 2009-10

Πάμε Σινεμά;

Φέτος, το σχολείο μας απέκτησε βιντεοπροτζέκτορα. Πρόκειται για μηχανή προβολής DVD μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή σε μεγάλη οθόνη. Είπαμε, έτσι, να εγκαινιάσουμε τη λειτουργία του παρουσιάζοντας μια κινηματογραφική ταινία. Πότε όμως; Και ποια;

Η τελευταία μέρα του σχολείου πριν από τις χριστουγεννιάτικες διακοπές ήταν η καλύτερη ευκαιρία. Προβάλαμε την ταινία «Τα δελφινάκια του Αμβρακικού» σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου, βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του ίδιου. Η επιλογή έγινε επειδή στο βιβλίο Νεοελληνικών Κειμένων της Α΄ Γυμνασίου υπάρχει απόσπασμα του μυθιστορήματος, που διδάχθηκε στους μαθητές, τους έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και προθυμοποιήθηκαν να αναζητήσουν την ταινία.

Η μαθήτρια του Α1 Αλεξάνδρα Βαρβέρη βρήκε το DVD και η προβολή προγραμματίστηκε. Η ταινία προβλήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων για κάθε τάξη ξεχωριστά και οι μαθητές συγκινήθηκαν από την ιστορία αγάπης και αλληλεγγύης που αναπτύσσεται μεταξύ των παιδιών-πρωταγωνιστών. Στη συνέχεια δόθηκε για συμπλήρωση εκπαιδευτικό φυλλάδιο βασισμένο στην ταινία, ώστε οι μαθητές να την προσεγγίσουν τόσο αισθητικά και συναισθηματικά όσο και να προβληματιστούν ως προς τα θέματα που θίγει.

Τελικά, το «Πάμε σινεμά» στο σχολείο με τους συμμαθητές αποδείχθηκε και ψυχαγωγικό και χρήσιμο, αφού πυροδότησε πολλές συζητήσεις.

Ζωή Τσαντζαρίδου ? Φιλόλογος

Η Γ? Τάξη πάει Θέατρο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης αποφάσισαν να απολαύσουν, ένα μαρτιάτικο βράδυ, μια θεατρική παράσταση. Έτσι, στις 10 Μαρτίου 2010, στο θέατρο του Νέου Κόσμου, 40 μαθητές και πολλοί καθηγητές παρακολούθησαν τις «Τρωάδες» του Ευριπίδη, μια τραγωδία με έντονο αντιπολεμικό μήνυμα, μια κραυγή για το παράλογο και το βάρβαρο του πολέμου, για τις συμφορές που προξενεί και που συνθλίβουν άτομα και λαούς. Για τον πόλεμο που σκορπάει τον όλεθρο, που μας υπενθυμίζει το εφήμερο της ευτυχίας, που ανατρέπει το σίγουρο και το δεδομένο. Που κουβαλάει μαζί του τον πόνο, το θρήνο, την παραφροσύνη, τη σκλαβιά, τον ξεριζωμό, την ταπείνωση, τον εξευτελισμό. Μα που ακόμα και σε τέτοιες στιγμές, η αξιοπρέπεια και η δύναμη της ψυχής του ανθρώπου ορθώνεται εμπρός του για να αντιμετωπίσει τα δεινά.

Το έργο ανέβηκε σε μετάφραση Παντελή Μπουκάλα και σκηνοθεσία Βαγγέλη Θεοδωρόπουλου. Την Εκάβη ερμήνευσε η κορυφαία τραγωδός Λυδία Κονιόρδου και τους υπόλοιπους ρόλους ένα σύνολο εκλεκτών ηθοποιών.

Θεωρώ ότι παρόλο που το έργο ήταν δύσκολο και η σκηνοθετική ευρηματικότητα περίπλοκη, οι μαθητές μας παρακολούθησαν την παράσταση με σχεδόν θρησκευτική ευλάβεια.

Βίκυ Μπόμπολα ? Φιλόλογος

Η Α΄ Τάξη πάει Θέατρο

Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια αξιόλογη θεατρική παράσταση, το Σάββατο 20 Μαρτίου 2010 στις 3 μμ, στο πλαίσιο της γνωριμίας τους με την τέχνη του θεάτρου. Επειδή πιστεύουμε στην παιδευτική, την αισθητική αξία του θεάτρου, αλλά και την επίδρασή του στον πνευματικό και ψυχικό κόσμο των παιδιών ως προς τη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους, επιλέξαμε να παρακολουθήσουν ένα έργο με παραμύθια των αδελφών Γκριμμ. Πρόκειται για το έργο «Grimm & Grimm», γραμμένο από τη γνωστή και καταξιωμένη στο χώρο του παιδικού θεάτρου Ξένια Καλογεροπούλου.

Η συμμετοχή των μαθητών ήταν ιδιαίτερα μεγάλη και ? όπως αναμενόταν ? το αποτέλεσμα μας δικαίωσε. Η μετάβαση έγινε με πούλμαν από το σχολείο στο χώρο του θεάτρου «Μικρή Πόρτα» στην Αθήνα. Συμμετείχαν 35 μαθητές και αρκετοί καθηγητές. Τα παραμύθια, με τρόπο ευφάνταστο και σκηνοθετικά πρωτοποριακό, με σκηνογραφία αφαιρετική και με ξεχωριστή ερμηνευτική ακρίβεια μάς άφησαν μια ζεστή, παιχνιδιάρικη αίσθηση ξυπνώντας το παιδί που όλοι μέσα μας κρύβουμε. Άλλωστε, στις μέρες μας, που τα παιδιά μεγαλώνουν υπέρ-ασφαλή και υπέρ-προστατευμένα, το παραμύθι, το θέατρο πάνω στο παραμύθι, τα εφοδιάζει ώστε να δουν, να προσεγγίσουν ήρωες που αγωνίζονται με σιγουριά και βαθιά πίστη στον εαυτό τους.

Ζωή Τσαντζαρίδου ? Φιλόλογος