Αρχική σελίδα Δημοτικό Θέατρο 2024

Δημοτικό Θέατρο 2024

Την Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024,μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Β1,Β3,Γ1,Γ2,Γ3 επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, για να λάβουμε μέρος στο πρόγραμμα ‘’Ο Ελληνικός Λαϊκός Πολιτισμός στη σκιά του ψηφιακού μας κόσμου’’. Αρχικά, οι υπεύθυνοι μας υποδέχθηκαν και μας μίλησαν για την ιστορία και την αρχιτεκτονική του Δημοτικού Θεάτρου.Μετά χωριστήκαμε σε δύο ομάδες, μία για το δημοτικό τραγούδι ‘’ Του γιοφυριού της Άρτας’’ και μία για το κρητικό ποίημα ‘’Ερωτόκριτος’’ του Β. Κορνάρου. Κάθε ομάδα χωρίστηκε σε υποομάδες(Σκηνοθεσίας,Σκηνογραφίας,Μουσικής,Υποκριτικής) και ήρθαμε σε επαφή με ψηφιακά μέσα και εργαλεία, με σκοπό την δημιουργία ταινίας μικρού μήκους (5’). Μετά τα γυρίσματα επισκεφθήκαμε την κεντρική σκηνή του θεάτρου και μάθαμε για τα βασικά στοιχεία μιας παράστασης καθώς και για τα μέρη του σκηνικού χώρου. Ακολούθησε το μοντάζ της ταινίας για κάθε ομάδα, παρακολουθήσαμε όλοι μαζί το τελικό αποτέλεσμα και συζητήσαμε για την ‘’καλλιτεχνική μας περιπέτεια’’ και τις εντυπώσεις μας.

Από την παραπάνω δράση μάθαμε να διαχειριζόμαστε επαγγελματικό κινηματογραφικό εξοπλισμό, ήρθαμε σε επαφή με ανθρώπους του καλλιτεχνικού χώρου, συνεργαστήκαμε αρμονικά, καλλιεργήσαμε ομαδικό πνεύμα και κατανοήσαμε βαθύτερα το νόημα των έργων με τα οποία ασχοληθήκαμε. Απολαύσαμε τη χαρά της δημιουργίας μέσα από μια πρωτόγνωρη εμπειρία.

Ομάδα μαθητών

dimotiko theatro1_resized